رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

اپیلاسیون یا وکس یکی از محبوب ترین روش های موجود برای حذف موهای زائد از روی بدن است که در آن نوارهای موم بر روی پوست قرار می گیرد و موی زائد را از بین می برد. به این خاطر که این روش کمی نا ملایم است ممکن است باعث قرمز شدن ناحیه مدنظر گردد. با اینکه چنین تغییری بعد از چند روز خود به خود بهبود پیدا می کند اما باز هم روش هایی وجود دارد که می تواند روند بهبود را تسریع نماید و حتی جلوی قرمزی بعد از اپیلاسیون را در نوبت های بعدی بگیرد. یکی از اشتباهات رایج اپیلاسیون در خانه صبر نکردن به اندازه کافی بین دو مرتبه اپیلاسیون می باشد که باعث می شود در نهایت پوست شما قرمز شده و درد بیشتری را نیز متحمل شوید.

۱. پوست تان را با نارون کوهی بشویید چرا که نارون کوهی ضد عفونی کننده و نرم کننده پوست است.

۲. داخل حوله چند تکه یخ بیاندازید و آن را بعد از وکس روی پوست تمیز قرار دهید، این کار باعث می شود که از قرمز شدن پوست جلوگیری کنید و احساس راحتی داشته باشید.

۳. از محصولات مرطوب کننده مثل روغن بچه استفاده کنید که باعث می شود اضافات وکس از روی پوست تمیز شوند و همچنین رطوبت را به پوست شما می بخشند.

۴. فردای روزی که وکس کردید نیز دوباره از مرطوب کننده استفاده کنید که لوسیون های خنک کننده آلوئه ورا گزینه مناسبی می باشد و می توانید ژل تازه آن را از برگ استخراج کنید و به پوست تان بزنید.

۵. از مواد آرایشی که حاوی مواد معدنی هستند استفاده کنید که از قرمز شدن پوست جلوگیری کرده باشید که این نوع از لوازم آرایشی اجازه می دهد تا پوست شما نفس بکشد.

 

 

رفع قرمزی اپیلاسیون

 

بعد از وکس کردن چه کارهایی را نکنیم؟

این که بدانید بعد از وکس کردن باید چه کارهایی انجام دهید، کافی نیست، پس حتما این موارد را هم در ذهن داشته باشید:

۱. اگر فردای آن روز پوست شما ملتهب نشد و اثری از قرمزی در آن نبود، می توانید با آرامی آن را لایه برداری کنید تا آفات موهای زائد از بین برود و البته یادتان باشد که تا ۲۴ ساعت بعد هرگز لایه برداری را شروع نکنید.

۲. پیش از این هم در دنیای مد نمناک گفتیم که دستانتان را از محلی که وکس کرده اید دور کنید، زیرا با لمس بیش از حد این قسمت ها باکتری وارد پوست خواهد شد.

۳. از مکان های عمومی و جاهایی مثل حمام بخار، سونا، استخر و غیره استفاده نکنید چرا که در این مواقع پوست شما حساس است و امکان وجود عفونت وجود دارد .

۴ . تا چند روز به جای حمام کردن فقط دوش سطحی بگیرید.

۵. بیش از حد ورزش نکنید، زیرا باعث می شود که به شدت عرق کنید .

۶. اگر قسمت بیکینی را وکس کرده اید، از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

۷. با جوش های خود بازی نکنید، این کار باعث می شود که جوش ها بیشتر شوند و به جای آن از داروی مخصوص استفاده کنید.

۸. قبل از شروع قاعدگی و نزدیک به آن وکس نکنید زیرا در این مواقع پوست شما حساس است.

۹. محرک هایی مثل نوشیدن های انرژی زا یا کافئین دار را تا چند ساعت قبل از وکس کردن مصرف نکنید، زیرا این نوشیدنی ها حساسیت پوست شما را افزایش می دهند.

 

مشکلات پوستی بعد وکس و راه حل آنها

اینکه بدانید بعد از وکس باید چه کارهایی انجام دهید و چه کارهایی انجام ندهید، بسیار مهم است، اما بعضی از افراد ممکن است به بعضی از مواد آلرژی داشته باشند پس بهتر است که واکنش های آلرژیک خود را شناسایی کنید که این علائم می توانند شامل قرمزی، خارش، سوزش و … باشند.

اگر چه بیشتر این عکس العمل ها شدید نیستند، اما بعضی از افراد می توانند عکس العمل های جدی مثل شوک آنافیلاکتیک داشته باشند پس بهتر است توانایی مدیریت چنین شرایطی را داشته باشید.

قرمزی

یکی از رایج ترین واکنش ها مخصوصاً بعد از وکس صورت، قرمز شدن پوست است و نباید از این قرمزی خجالت بکشید و ناحیه بالای لب بیشتر از همه در معرض این واکنش قرار دارد ، انگار که سبیل قرمز در آورده اید.

باید چه کار کنیم؟

برای چنین واکنشی بهتر است که یک قالب یخ را به مدت ۱۰ دقیقه روی آن قسمت قرار دهید تا قرمزی و التهاب آن کاهش پیدا کند.

 

جوش و ورم

دومین واکنش بعد از وکس کردن مخصوصاً در ناحیه صورت، به وجود آمدن جوش ها برآمدگی ها است، شاید بسیار برای شما خجالت آور باشد اما این جوش ها معمولا در اثر باکتری ایجاد می شود.

چه کار کنیم؟

بسیار مهم است که ناحیه وکس شده را مثل دست، انگشت و ناخن ها را تمیز نگه دارید و بعد از وکس کردن هرگز به این محل ها دست نزنید و به آرامی آن قسمت را شست و شو دهید که یکی از دلایل به وجود آمدن جوش ها، موهای زیر پوستی هستند که لایه برداری می تواند از آن ها جلوگیری کند.

کهیر یا واکنشهای آلرژیک

سومین واکنش رایج بعد از وکس کردن، کهیر زدن است، این علامت می تواند نشانه واکنش آلرژیک بدن شما به موادی در وکس باشد و این اتفاق زمانی می افتد که موادی باعث واکنش آلرژیک در پوست شما شده باشند، حتما مواد مصنوعی و رنگ های مصنوعی به کار رفته وکس را مطالعه کنید که این مواد می توانند حاوی اسانس اسطوخودوس باشند که بعضی از افراد به آنها حساسیت دارند.

کهیر ها برآمدگی های خارجی هستند که معمولا ساعت ها باقی می مانند و قرص های بِنادریل می توانند در آرام کردن و رفع کهیرها موثر باشند.

 

 

 استفاده از درمان های خانگی

رفع قرمزی بعد از اپیلاسیون

کمپرس سردی از شیر، آب و یخ را ایجاد کنید:
بخش های مساوی از شیر سرد، آب و یخ را با هم ترکیب کنید. پارچه تمیزی را در این ترکیب فرو ببرید و برای چند دقیقه روی ناحیه مدنظر بگذارید. اینکار را سه بار تکرار کنید.

• التهاب پوست بعد از اپیلاسیون، شبیه آفتاب سوختگی است و کمپرس سرد می تواند تورم را کاهش دهد. همین امر ظاهر قرمز شده پوست را کمتر می نمایاند.

• پروتئین موجود در شیر به فرایند درمان کمک می کند و از پوست شما محافظت می نماید.

 

 

نشاسته ذرت یا پودر بچه

نشاسته ذرت یا پودر بچه: آیا می دانستید که نشاسته ذرت خالص در برخی محصولات آرایشی شامل پودر بچه مورد استفاده قرار می گیرد؟ اعتقاد بر این است که وقتی پوشک باعث خارش و جوش پوستی می شود، این ماده می تواند بسیار آرامش بخش باشد و استفاده از نشاسته ذرت باعث تسکین فوری پوست خواهد شد . دستورالعمل ها: شما می توانید از یکی از پودرهای کودک خود استفاده کنید، اما اگر ندارید، سعی کنید کمی نشاسته ذرت را با آب مخلوط کنید تا خمیری تهیه کنید و آن را برای 10 دقیقه به مناطق آسیب دیده اعمال کنید و سپس با آب بشویید و اگر شما تصمیم گرفتید که این روش را امتحان کنید، مطمئن شوید که هیچ عفونت پوستی نداشته باشید تا باعث تشدید آن نشوید.

آیا می دانستید که نشاسته ذرت خالص در برخی محصولات آرایشی شامل پودر بچه مورد استفاده قرار می گیرد؟ اعتقاد بر این است که وقتی پوشک باعث خارش و جوش پوستی می شود، این ماده می تواند بسیار آرامش بخش باشد و استفاده از نشاسته ذرت باعث تسکین فوری پوست خواهد شد .

دستورالعمل ها: شما می توانید از یکی از پودرهای کودک خود استفاده کنید، اما اگر ندارید، سعی کنید کمی نشاسته ذرت را با آب مخلوط کنید تا خمیری تهیه کنید و آن را برای ۱۰ دقیقه به مناطق آسیب دیده اعمال کنید و سپس با آب بشویید و اگر شما تصمیم گرفتید که این روش را امتحان کنید، مطمئن شوید که هیچ عفونت پوستی نداشته باشید تا باعث تشدید آن نشوید.

 

 ماسک خیار سرد تهیه کنید


همانطور که می دانید خیار خاصیت تسکین دهندگی درد دارد. این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی هم دارد و باعث بهبود پوست ملتهب و قرمز می شود. خیار سرد را برش دهید و روی ناحیه مدنظر بگذارید. اسلایس های خیار را بر گردانید تا ناحیه خنکش بر روی پوست قرار گیرد.

• برای اینکه ماسک خیار دوام بیشتری داشته باشد از غذاساز برای ایجاد خمیر استفاده کنید و آن را روی پوست قرار دهید.

• اگر می خواهید خمیر ضخیم تر و غلیظ تری ایجاد نمایید کمی نشاسته ذرت یا ژل آلوئه ورا به آن اضافه کنید.

 

 

 ماسک جوی دوسر تهیه نمایید

ماسک جو
جوی دو سر باعث تسکین التهاب می شود و پوست را مرطوب می سازد. چند قاشق چایخوری از این ماده را با کمی آب ترکیب کنید تا خمیر نرمی حاصل شود. آن را بر روی ناحیه ای که قرمز شده است بگذارید و اجازه دهید برای ۱۰ دقیقه بماند و خشک شود. سپس آن را بشویید.

 

از سرکه سیب استفاده کنید

رفع قرمزی پوست
همانطور که می دانید سرکه سیب خاصیت درمانی برای سوختگی های خفیف دارد و همین امر باعث کاهش قرمزی پوست می شود. یک پیمانه سرکه سیب طبیعی را به بطری اسپری اضافه کنید و آن را بعد از دوش آب ولرم روی پوست بپاشید. اجازه دهید سرکه روی پوست خشک شود.

• شما می توانید پنبه را در سرکه سیب فرو ببرید و روی ناحیه مدنظر بگذارید.

 

 

 روغن گل رز را برای کاهش تورم به کار ببرید

رفع قرمزی پوست بعد از اپیلاسیون

تحقیقات انجام شده نشان می دهد این روغن می تواند التهاب پوستی را کاهش دهد. ۶ الی ۱۵ قطره از این روغن را را بر روی پوست خود بزنید. اگر لازم بود این فرایند را تکرار کنید.

از روغن بابونه برای کاهش التهاب استفاده کنید:
روغن بابونه به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کند و می تواند یک ماده ضد التهابی عالی باشد. اگرچه شواهد علمی هنوز این موضوع را تایید نکرده اند اما شواهد تاریخی نشان می دهد استفاده از بابونه برای درمان سوختگی خفیف و پوست تحریک شده موثر است.

 

 

وازلین

اصلاح صورت به طور کلی باعث خارش و خشکی پوست می شود و اگر شما اغلب از یک تیغ استفاده می کنید، دنیای مد نمناک توصیه می کند که سعی کنید بلافاصله پس از این کارتان تعادل رطوبتی طبیعی و مهم پوست خود را حفظ کنید. یکی از آسان ترین راه ها برای انجام این کار اعمال مرطوب کننده مانند وازلین است.

دستورالعمل ها: کمی وازلین را در قسمت آسیب دیده استفاده کنید و اجازه دهید حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس آن را با استفاده از یک حوله مرطوب پاک کنید.

 

 

. آلوئه ورا

یکی از رایج ترین روش های خانگی برای درمان انواع مختلف بیماری های پوستی است که فواید متعددی دارد. آلوئه ورا یک مرطوب کننده عالی و یک عامل ضد باکتری است که باعث تسکین پوست آسیب دیده و حساس خواهد شد .

دستورالعمل:ژل آلوئه ورا را از برگ استخراج کرده و به آرامی آن را روی پوست بمالید و بگذارید خشک شود و سپس با آب گرم بشویید.

 

 

این قوانین ساده را به یاد داشته باشید:

 • به تیغ ها توجه کنید که تیزی آن ها عامل کلیدی برای داشتن پوست صاف و بی مو است.
 • هیچ وقت خشک اصلاح نکنید. برای آماده سازی پوست و نرم کردن موها ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید.
 • همیشه از روان کننده یا کرم و یا ژل اصلاح استفاده کنید.
 • هرگز رو به بالا اصلاح نکنید و با رشد مو ها در یک جهت اصلاح کنید.
 • از کرم مرطوب کننده و یا لوسیون استفاده کنید.
 • مصرف چند عدد آنتی اسید قبل از اپلاسیون باعث جلوگیری از ترشح ماده هیستامین می شود و همین امر از قرمز شدن پوست جلوگیری می کند.
 • شستشو ملایم قبل و بعد از اپلاسیون، باعث می شود پوستتان واکنش زیادی به کشیده شدن ندهد و حساس نشود.
 • شستشو با آب گرم بعد از وکس و اپلاسیون پوست را تحریک تر می کند بعد از اپلاسیون وارد آب دریا نشوید نمک دریا پوست را حساس تر می کند.
 • برای استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی مثل عطرها و مام ها و…سعی کنید تا یک روز بعد از انجام اپلاسیون استفاده نشود چون باعث حساسیت پوستی می شود.

اگه خوشتون اومد به اشتراک بذارید

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر شما چیه ؟