چطوری بعد از اپیلاسیون جوش نزنیم؟

بسیاری از خانم ها واقایون بعد از انجام اپیلاسیون علت التهاب و ورم پوست و بسته شدن فولیکول ها جوش می زنند که بهتر است نکاتی را قبل از انجام اپیلاسیون برای جلوگیری از جوش بدانند.

 

اپیلاسیون

علت جوش زدن پس از انجام اپیلاسیون

 

رون پوست مجراهایی به نام فولیکول وجود دارد که مو و ترشحات چربی از آن خارج می گردند ، اگر داخل این فولیکول ها التهاب ایجاد شود و آن ها مسدود گردند دیگر ترشحات چربی راهی برای بیرون آمدن نمی یابند و در آن نقطه تجمع پیدا می کنند و تبدیل به جوش می شوند.

در اپیلاسیون بدین علت که مو با شدت و شتاب بیرون کشیده می شود التهاب و ورم ایجاد می گردد و فولیکول ها بسته می شوند و جوش ایجاد می شود. همچنین بسته شدن سر فولیکول موجی ایجاد فولیکولیت (عفونت مو) نیز می شود.

 

چگونه پوست خود را برای اپیلاسیون آماده کنیم؟

از آنجایی که اپیلاسیون می تواند پوست را در معرض آسیب قرار دهد، مهم است که قبل از اپیلاسیون منطقه را آماده سازی کنید. این کار می تواند برای جلوگیری از عوارض پس از اپیلاسیون مفید باشد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که پوست قبل از اپیلاسیون نرم شده و سلول های مرده آن حذف شده اند. این کار می تواند پوست را برای اپیلاسیون آماده کرده و به پیشگیری از بروز خارش و سوزش پس از اپیلاسیون کمک کند.

برای جلوگیری از تحریک پوستی که می تواند باعث ایجاد بثورات، رشد موی زیر پوستی و عفونت های پوستی شود، اکثر متخصصان زیبایی توصیه های زیر را برای آماده سازی پوست ارائه می کنند:

 • موها باید حداقل یک چهارم تا یک دوم اینچ رشد کنند سپس از اپیلاسیون استفاده کنید.
 • ۲ هفته قبل از اپیلاسیون پوست را با تیغ اصلاح نکنید.
 • دو بار قبل از اپیلاسیون، پوست خود را تمیز کنید تا سلول های مرده پوست حذف شده و فرایند اپیلاسیون به درستی انجام شود.
 • روزی که می خواهید اپیلاسیون کنید پوست را لایه برداری نکنید.
 • پس از لایه برداری پوست، از یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید تا پوست نرم و لطیف شود.

 

روش لایه برداری طبیعی برای آماده سازی پوست قبل از اپیلاسیون

برای جلوگیری از تحریک پوست و ایجاد بثورات ناخوشایند بعد از اپیلاسیون شما باید از لایه برداری طبیعی پوست استفاده کنید تا سلول های مرده حذف شده و پوست نرم شود. در ادامه به یک دستور ساده که می توانید برای لایه برداری و جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون از آن استفاده کنید اشاره کرده ایم:

 • ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام شیرین و ۱/۴ فنجان شکر را خوب با هم مخلوط کنید.
 • منطقه ای را که می خواهید لایه برداری کنید با آب گرم خیس کنید و سپس رطوبت پوست را بگیرید.
 • مخلوط را به مدت ۵ دقیقه با استفاده از حرکات دایره ای به آرامی روی پوست مالش دهید.
 • بعد از ۵ دقیقه ماساژ، ۵ دقیقه دیگر اجازه دهید تا محلول روی پوست بماند تا مرطوب شود.
 • سپس پوست را شستشو داده و خشک کنید.

از یک یا دو روز قبل از اپیلاسیون از این روش استفاده کنید. این کار کمک خواهد کرد که سلول های مرده پوست حذف شده و پوست مرطوب شود. به یاد داشته باشید که در روز اپیلاسیون نباید از لایه برداری استفاده کنید. زیرا این کار ممکن است پوست شما را خیلی حساس کند.

 

بهترین زمان برای اپیلاسیون چه زمانی است؟

برای جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون به غیر از آماده کردن پوست باید بدانید که چه زمانی برای اپیلاسیون مناسب است. این موضوع به خصوص برای خانم هایی که پشت لب، پاها، بازوها یا خط بیکینی را اپیلاسیون می کنند مهم است.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است نشان می دهد که در طول سیکل قاعدگی، درک درد و اضطراب در زنان افزایش می یابد. در این مطالعه، بسیاری از زنان در این دوره زمانی، بالاتر میزان درد را گزارش دادند. بنابراین محققان توصیه می کنند که بعد یا قبل از پریود شدن اپیلاسیون انجام ندهید.

اگر پوست قبل از اپیلاسیون تحریک شده یا ملتهب شده باشد، باید کمی صبر کنید. انجام وکس بر روی پوست هایی که نشانه هایی از التهاب، بثورات پوستی، برآمدگی و عفونت دارد کار اشتباهی است. اپیلاسیون کردن در این شرایط می تواند وضعیت پوست را تشدید کرده و حتی عفونت جدی ایجاد کند.

 

راهکارهایی برای درمان جوش های بعد از وکس و اپیلاسیون

بهترین راه برای رفع جوش های بعد از وکس استفاده از ژل سی گل تا ۳ روز بعد از اپیلاسیون بوده ، برای اطلاعات بیشتر در مورد ژل سی گل از لینک مطلب استفاده کنید.

مراقبت از پوست بعد از وکس یا اپیلاسیون با ژل سی گل
مراقبت از پوست بعد از وکس یا اپیلاسیون با ژل سی گل با استفاده از ژل سی گل از جوش های بعد از اپیلاسیون خلاص شوید، ژل سی گل به عنوان افتر بعد از اپیلاسیون مانع از التهاب پوست و زدن جوش می شود

خانم هایی که مستعد زدن جوش هستند بعد از اپیلاسیون به علت التهاب و ورم پوستشان و بسته شدن فولیکول ها بیشتر از بقیه جوش می زنند این خانم ها برای جوش نزدن پس از اپیلاسیون باید نکات زیر را رعایت کنند .

.برای اپیلاسیون به فردی مراجعه کنند که تبحر کافی برای انجام این کار را داشته باشد.

۲. عمل اپیلاسیون باید به آرامی و با حوصله انجام شود تا بعد از آن، التهاب کمتری به وجود آید و کمتر جوش بزنند.

۳. التهاب پوست را با گذاشتن کمپرس سرد کاهش دهند. یخ، سطح پوست را خنک می کند و در نتیجه التهاب و قرمزی پوست کم می شود .

۴. بعد از اپیلاسیون از داروهای کاهش دهنده التهاب پوست استفاده کنند.

۵. قبل از اپیلاسیون از داروهای ضدجوش استفاده کنند تا بعد از آن، مشکل شان تشدید نشود.

۶. هرگز برای از بین بردن موهای زائد خود از اپیلیدی برقی استفاده نکنند زیرا این روش بدترین روش ممکن است و موجب جوش زدن می گردد.

۷. برای جوش نزدن پوست خود را با ضدعفونی کننده ها قبل از اپیلاسیون تمیز کنید.

. به محلی که اپیلا سیون شده دست نزنید.

۹. بعد از اپیلاسیون منافذ پوست باز هستند و سریع میکروب، جذب می کنند پس تا ۲ ساعت از کِرِم های آرایشی یا مواد معطر استفاده نکنید.

۱۰. برای لایه برداری پوست مرده از مواد مورد استفاده در پیلینگ پوست ۸ ساعت بعد از اپیلاسیون استفاده کنید. هر بار بعد از حمام این کار را تکرار کنید تا پوست مرده و سطحی که در مقابل رویش مو مقاومت می کند و تبدیل به جوش می شود پاکسازی شود.

۱۱.بعد از اپیلاسیون برای جلوگیری از جوش زدن از ژل آلوئه ورا استفاده نمایید. آلوئه ورا علاوه بر درمان این جوش ها، باعث آبرسانی پوست نیز می شود. برای استفاده از این ژل، بهتر است آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود .

۱۲. برای درمان جوش های بعد از وکس و اپیلاسیون، از پمادهای موضعی حاوی پلی میکسین B سولفات، نظیر bacitracin zinc و Neosporin استفاده کنید. به مدت ۳ روز بعد از اپیلاسیون، پس از شستن دست ها، یک لایه نازک از پماد، روی پوست بمالید .

۱۳.چند بار در روز، بعد از اپیلاسیون برای جلوگیری از جوش نزدن روغن ویتامین E بر روی پوست بمالید .

۱۴.برای درمان فولیکولیت های شدید از آنتی بیوتیک های معمول استفاده می شود اما برای تشخیص دقیق تر نوع باکتری بهتر است از ترشحات نمونه گیری شود و آزمایش و کشت صورت گیرد.

۱۵. اگر با انجام توصیه های بالا باز هم جوش زدید از روش دیگری مانند لیزر و الکترولیز برای خلاص شدن از شر موهای زائد استفاده کنید . توجه داشته باشید این روش ها را زیر نظر متخصص پوست انجام دهید تا عوارض کمتری داشته باشد.

۱۶. گاهی با وجود همه اقدام های پیشگیر انه باز هم جوش می زنید ، در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

 

استفاده از یخ و آب خنک بعد از اپیلاسیون برای درمان جوش

برای از بین رفتن قرمزی بعد از اپیلاسیون، می توانید از آب خنک یا یخ استفاده کنید. به این منظور، تکه ای یخ داخل یک حوله قرار دهید و آن را بر روی  جوش ها قرار دهید. می توانید به جای استفاده از یخ، حوله نرمی را با آب سرد مرطوب کنید و روی جوش ها قرار دهید.( هر چند دقیقه یک بار، حوله را دوباره خیس کنید). بگذارید حوله حاوی یخ یا حوله مرطوب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند. با اینکار منافذ باز، بسته می شوند.

 

استفاده از ژل آلوئه ورا بعد از اپیلاسیون برای درمان جوش

راهکار دیگر برای درمان آثار قرمزی بعد از موم انداختن، ژل آلوئه ورا است. همانگونه که می دانید، آلوئه ورا علاوه بر درمان این جوش ها، باعث آبرسانی پوست نیز می شود. برای استفاده از این ژل، بهتر است آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود. چند بار در روز، از ژل آلوئه ورا  را بر روی پوست بمالید. برای درمان خانگی آفتاب سوختگی و رفع لکه های قهوه ای پوست نیز می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

 

استفاده از پماد بعد از اپیلاسیون برای درمان جوش

می توانید برای درمان جوش های بعد از وکس و اپیلاسیون، از پمادهای موضعی حاوی پلی میکسین B  سولفات، نظیر bacitracin zinc   و  Neosporin  استفاده کنید. این پمادها، علاوه بر تسریع بهبودی پوست، برای مبارزه با عفونت پوست نیز مفید است.

برای استفاده از این پمادها، به مدت ۳ روز بعد از اپیلاسیون، پس از شستن دست ها، یک لایه نازک از پماد، روی پوست بمالید. دقت داشته باشید که نباید پماد را روی پوست ماساژ دهید. این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

 

روغن ویتامین E برای درمان جوش

برای بهبود جوش بعد از موم انداختن ، چند بار در روز، روغن ویتامین E بر روی پوست بمالید. شاید برایتان جالب باشد که می توان از کپسول ویتامین E برای رفع خشکی مو نیز استفاده کرد.

نکته : اگر این جوش ها ادامه پیدا کرد، بهتر است موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید، چرا که ممکن است عفونت به داخل پوست نفوذ کرده باشد.

 

برای کاهش سوزش، آب سرد روی پوست بمالید

یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش ها برای جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون استفاده از  کمپرس مرطوب و سرد است. آب سرد کمک می کند تا عروق خونی تنگ شده و التهاب و تورم ناحیه پوست آسیب دیده کم شود.

طبق گفته پزشکان کلینیک مایو، کمپرس آب سرد یک راه عالی برای کاهش سوزش و التهاب پوست است. این کار می تواند به کاهش انواع مختلف تحریکات پوستی، از جمله سوزش ناشی از اپیلاسیون کمک کند.

نحوه استفاده:

برای استفاده از کمپرس سرد جهت جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون باید موارد زیر را انجام دهید:

 • یک پارچه تمیز را با آب سرد کاملا خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید.
 • ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این پارچه مرطوب را روی پوست تحریک شده بگذارید.
 • در صورت لزوم، پارچه را در این فاصله با آب سرد، خنک نگه دارید.
 • چندین بار در روز برای کاهش تحریک پوست بعد از اپیلاسیون از این روش استفاده کنید.

 

 

برای جلوگیری از ایجاد برآمدگی روی پوست از آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا حاوی ترکیبات عالی برای تغذیه و ترمیم پوست آسیب دیده است. پس از اپیلاسیون، شما باید به طور منظم پوست را با آلوئه ورا ماساژ دهید تا از بروز بثورات جلوگیری کرده و سوزش پوستتان کم شود.

مجله هندی Journal of Dermatology گزارش داد که آلوئه ورا حاوی آنزیم ها و آنتی اکسیدان هایی است که به بهبود پوست تحریک شده کمک می کند. این ترکیبات همچنین باعث تولید کلاژن در پوست می شوند و شرایط ایده آل پوست را حفظ می کند. این ماده همچنین دارای اثر مرطوب کننده روی پوست است. مرطوب کردن پوست بعد از اپیلاسیون برای جلوگیری از تحریک بسیار ضروری است.

نحوه استفاده:

برای استفاده از آلوئه ورا جهت درمان بثورات، التهاب و عفونت بعد از اپیلاسیون، باید طبق دستور زیر عمل کنید:

 • ژل داخل یک برگ آلوئه ورا را خارج کنید.
 • به آرامی ژل را روی ناحیه ای که اپیلاسیون کرده اید ماساژ دهید.
 • ۲ الی ۳ بار در روز برای کمک به تسکین هر نوع تحریکی در پوست و جلوگیری از ایجاد جوش و عفونت، این روش را انجام دهید.
 • تا زمانی که پوستتان صاف، ابریشمی و بدون علائم قرمزی شود به این کار ادامه دهید.

آلوئه ورا همچنین یک درمان خانگی عالی برای آفتاب سوختگی است.

 

 

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت از روغن درخت چای استفاده کنید

روغن درخت چای نه تنها برای جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون مفید است، بلکه به درمان سایر عفونت های موجود در پوست نیز کمک خواهد کرد. روغن درخت چای شامل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که پوست را ترمیم کرده و علائم فولیکولیت مانند التهاب منافذ یا تحریک پوست را کم می کند.

استفاده از ترکیب روغن درخت چای با روغن حامل نیز یک راه عالی برای مرطوب کردن پوست است. مجله Clinical Microbiology Reviews گزارش می دهد که روغن درخت چای به کاهش التهاب کمک می کند.

نحوه استفاده:

برای استفاده از روغن درخت چای پس از اپیلاسیون جهت مرطوب کردن پوست و جلوگیری از بثورات در حال شکل گیری، باید آن را در روغن حامل رقیق کنید و به شیوه زیر برای جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون از آن استفاده کنید:

 • یک قاشق غذاخوری روغن حامل (مانند روغن بادام شیرین، روغن زیتون، روغن کنجد یا روغن نارگیل) را با ۲ الی ۳ قطره روغن درخت چای مخلوط کنید.
 • برای جلوگیری از تحریک و کمک به بهبودی پوست، این ترکیب را روی پوست بمالید.
 • از مخلوط روغن درخت چای ۲ الی ۳ بار در روز بعد از اپیلاسیون استفاده کنید.
 • استفاده از روغن درخت چای رقیق شده را تا زمانی که دیگر برآمدگی، بثورات قرمز یا التهاب وجود نداشته باشد ادامه دهید.

استفاده از روغن نارگیل به عنوان یک روغن حامل در این ترکیب کمک خواهد کرد که  عفونت های پوستی قبلی نیز بهبود پیدا کند. روغن نارگیل یک عامل ضد التهابی طبیعی است و فعالیت های ضد باکتریایی روی پوست دارد.

اگر روغن درخت چای ندارید می توانید این روغن را با روغن اسطوخودوس جایگزین کنید. مطالعات نشان داده اند که اسانس یا روغن اسطوخودوس دارای اثر آرام بخش و ضد میکروبی است و در کاهش علائم تحریک پذیری پوست تاثیر می گذارد. فقط ۲ الی ۳ قطره اسانس اسطوخودوس را به یک قاشق غذا خوری روغن حامل اضافه کنید و از همان روش روغن درخت چای استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس همچنین به عنوان یک دئودورانت طبیعی عمل می کند  و استفاده از آن در نواحی که تعریق زیاد است می تواند بدن را خوشبو کند.

 

از عنبر سائل برای کاهش خارش بعد از اپیلاسیون استفاده کنید

عنبر سائل یکی دیگر از داروهای طبیعی است که می توانید پس از موم انداختن برای پیشگیری از بثورات و تحریکات پوستی از آن استفاده کنید. خواص ضد خارش عنبر سائل به لطف میزان تانن هایی است که در این ماده وجود دارد. این مواد باعث کاهش التهاب می شوند و اثر ضد عفونی کننده روی پوست دارند.

مجله Inflammation گزارش داد که عنبر سائل برای کاهش التهاب پوست کاربرد دارد و به جلوگیری از ابتلا به عفونت های پوستی منجر می شود.

نحوه استفاده:

برای کمک به جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون با استفاده از عنبر سائل، باید از این روش استفاده کنید:

 • یک پد پنبه ای را در عصاره عنبر سائل خیس کنید.
 • برای تسکین پوست و جلوگیری از عفونت و سوزش پنبه را روی پوست آسیب دیده بمالید.
 • ۲ الی ۳ بار در روز تا زمانی که تحریک پوست به خوبی از بین برود این روش را ادامه دهید.

 

با یک ماسک خیار اثر بثورات و تحریک را خنثی کنید

یک راه عالی برای جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون استفاده از ماسک خنک کننده خیار است. خواص آنتی اکسیدانی این ماده دلیل است که شما را مجاب می کند تا از آن برای درمان تحریک پس از اپیلاسیون استفاده کنید.

طبق اعلام مجله Fitoterapia، خیار حاوی ترکیباتی است که اثر خنک کننده روی پوست دارند. همچنین حاوی ویتامین های مختلفی است که به تغذیه پوست کمک کرده و باعث بهبودی سریع تر می شوند.

نحوه استفاده:

ماسک آرام بخش خیار به خصوص برای جلوگیری و درمان بثورات و تحریک صورت پس از برداشتن موهای زائد آن بسیار مفید است. کافی است که دستور زیر را عملی کنید:

 • خیار را از یخچال بیرون بیاورید و آن را حلقه حلقه کنید.
 • خیار برش داده شده را روی ناحیه ای که موهایش را برداشته اید بگذارید تا علائم تحریک کم شود.
 • ۲۰ دقیقه در همین حالت بمانید.
 • روزانه ۲ تا ۳ بار برای تسکین فوری سوزش پوست ناشی از اپیلاسیون از این روش استفاده کنید.

برای درمان پف کردگی زیر چشم و تورم صورت نیز می توانید از خیار استفاده کنید.

 

لباس های شل بپوشید

پس از اپیلاسیون، مهم است که لباس های شل بپوشید تا بثورات پوستی و تحریک بیشتر ایجاد نشود. لباس هایی که به پوست می چسبند، می توانند اصطکاک زیادی ایجاد کرده و پوست حساس شده شما را تحریک کند.

دلیل دیگری که برای پوشیدن لباس های شل و لباس های زیر پنبه ای پس از اپیلاسیون وجود دارد این است که این لباس ها موجب می شوند پوست بتواند بهتر نفس بکشد. این لباس ها مانع از تعریق بیش از حد و تجمع باکتری می شود و به همین دلیل می تواند باعث جلوگیری از جوش بعد از اپیلاسیون شود.

 

پس از اپیلاسیون از صابون روی پوست استفاده نکنید

چند روز اول بعد از اپیلاسیون نباید از صابون های قوی و پاک کننده های خشن بر روی پوست استفاده کنید. صابون می تواند پوست را حساس و حتی بیشتر تحریک کند. صابون های قوی همچنین می توانند روند بهبودی را مختل کنند.

به گفته دکتر آلن راکف در وبسایت MedicineNet، صابون در واقع می تواند باعث بروز بثورات شود، به خصوص اگر پوست شما حساس است. این به این دلیل است که صابون چربی های طبیعی پوست را که یک مانع محافظ در برابر سوزش ایجاد می کند، از بین می برد.

چه کارهایی باید بعد از اپیلاسیون انجام دهیم؟

 

به غیر از رعایت موارد فوق باید بعد از اپیلاسیون کردن برای جلوگیری از تحریکات پوستی که می تواند منجر به خارش یا عفونت شود، از مواردی زیر نیز اجتناب کنید:

 • ۲۴ ساعت اول پس از اپیلاسیون، از آب کلردار مانند آب استخر استفاده نکنید.
 • در ۲۴ ساعت اول پس از اپلاسیون از حمام کردن یا رفتن به سونا خودداری کنید.
 • از تماس با ناحیه ای که علائم التهاب را دارد جلوگیری کنید و اگر می خواهید این کار را انجام دهید ابتدا دست ها خود را بشویید.

 

جوش کمتر با کدام روش اپیلاسیون؟ !

نمی توان گفت که کدام روش اپیلاسیون از همه بهتر است و جوش کمتری ایجاد می کند زیرا این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. افراد مستعد جوش باید از روش هایی استفاده کنند که تحریک پوستی کمتری دارند . مانند استفاده از کرم اما استفاده از کرم موبر برای افرادی که پوست چرب دارند مناسب نیست زیرا این کرم ها چربند و با مصرف آن ها جوش های شان تشدید می شود .

روش هایی که همراه با کندن مو مثل مومک و بند انداختن هستند موجب افزایش جوش می شوند. لیزر موهای زائد می تواند به کاهش این جوش ها کمک کند زیرا تعداد دفعات اپیلاسیون را کمتر می کند. اما مشکل این روش این است که موهای کرکی و ریز تحت تاثیر لیزر قرار نمی گیرند و خانم ها مجبور می شوند آنها را اصلاح کنند.

اگه خوشتون اومد به اشتراک بذارید

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

نظر شما چیه ؟